logo
  • DST-FIST Sponsored College (2018-19)
  • UGC-NSQF Courses (B. Voc. & C.C.)
  • Best College Award – 2015-16 of Savitribai Phule Pune University, Pune
Jr. Clerk Sr. Clerk Library Clerk Head Clerk Registrar
5 2 0 0 0

Office Staff – Permanent

Sr. No. Name Designation Qualification Experience
1 Mr. Sandesh K. Burad Sr. Clerk M.Com. 5 years
2 Mr. Nirmal P. Jain Sr. Clerk M.Com, G.D.C.& A. C.H.M. 5 years
3 Mr. Ganesh P. Shirke Jr. Clerk M.A. 2 years

Office Staff – Temporary

Sr. No. Name Designation Qualification Experience
1 Mr. Swapnil A. Chandan Jr. Clerk M.A., D.Ted, B.Ed 4 years
2 Mr. Akshay R. Patil Jr. Clerk M.A. 3 years
3 Mr. Lakhan K. Sanap Jr. Clerk B.Com. 1 years
4 Ms. Pooja S. Thorat Jr. Clerk M.Com. 0 years
Lab Assistant Lab Attendant Library Attendant Librarian Peon Physical Director
3 17 5 0 7 0

Technical Staff – Permanent

Sr. No. Name Designation Qualification Experience
1 MR. MARUTI RAJARAM HALWAR Peon H.S.C. 5 years
2 MR. MURLIDHAR RAMESH SHINDE Peon H.S.C. 3 years
3 MR. MACHINDRA CHHAGAN GHATKAR Peon H.S.C. 3 years
4 MR. SAHEBRAO RUNZABA NAGARE Lab Attend H.S.C. 4 years
5 MR. SUNIL BARKU CHAUDHARI Lab Attend H.S.C. 5 years
6 SMT. SUREKHA KARBHARI MORE Lib Attd Non-S.S.C. 22 years
7 MR. VITTHAL DAULAT BHOI Lib Attd Non-S.S.C. 23 years
8 Mr. Yogesh B. Aher Lab Asst B.Sc., B.Ed., DMLT 6 years
9 MR. SHIVDAS DAGA ISHI Peon S.S.C. 17 years
10 MR. RAMDAS SADASHIV SALAVE Lib Attd Non-S.S.C. 22 years
11 Mr. Sandip B. Gangurde Lab Attend B.A., I.T.I. 05 years
12 MR. BHAU KASHINATH JEDGULE Lib Attd Non-S.S.C. 22 years
13 MR. DNYANESHWAR AMBADAS BIDGAR Lab Attend M.A. 5 years

Technical Staff – Temporary

Sr. No. Name Designation Qualification Experience
1 MR. NITIN MOTIRAM NIKUMBH Lab Asst B.Ed. 2 years
2 MR. AUDUMBAR KARBHARI BIDGAR Lab Attend H.S.C. 6 month
3 SMT. REKHA SANTOSH KHAIRNAR Lib Attd 1
4 MR. SUNIL VASANTRAO MAHALE Lib Clerk M.Com Business Adimintration
5 MR. BIPINCHANDRA PANDITRAO PANPATIL Lib Clerk M.A. 1
6 Mr. Kiran Subhash Nikam Lab Attend H.S.C.
7 Mr. Kiran Shivaji Garud Lab Attend H.S.C.
8 Mr. Sopan Shantaram Yashwante Lab Attend B.A. I.T.I.
9 Mr. Sharad Balu Barde Lab Attend H.S.C.
10 MR. NAVNATH LAHANU WALKE Lab Attend H.S.C. 1 year
11 MR. KIRAN SUBHASH NIKAM Lab Attend 2 years
12 MR. BHUSHAN VITHOBA PATHADE Lab Attend M.A. 2 years
13 MR. AVINASH ISHWAR GANGURDE Lab Attend 1 years
14 MR. BHUSHAN DHONDIRAM GANGURDE Lab Attend 1 years
15 Mr. Paras Vitthal Beldar Lab Attend S.S.C.
16 MR. SAGAR VIJAY SATHE Peon ITI ELECTRICIAN 2 years
17 MR. SUNIL SAHEBRAO CHITNAR Peon ITI ELECTRICIAN 2 years
18 MR. RAVINDRA SOPAN KATE Peon B.A. 4 month
19 MR. DHANANJAY SURESH SHINDE Lab Asst B.Sc. 3 years
20 Mr. Roshan S. DEORE Lab Attend HSC 02 years
21 MR. VIKAS S. JADHAV Lab Attend S.S.C.

© acschandwadcollege.com All rights reserved.